احتمال انقضای آیین نامه واردات خودرو در کمتر از 6 ماه

0 17

سخنگوی وزارت صمت در گفتگوی اخیر خود به احتمال تمدید یا انقضای آیین نامه واردات خودرو در سال آینده اشاره کرد. به گفته وی، بندهای آیین نامه ممکن است بسته به بودجه و شرایط حاکم تغییر کنند. درواقع آیین نامه فعلی که هنوز نیز وارد فاز اجرایی نشده، تنها مربوط به سال 1401 است و برای سال آینده ایجاد تغییرات در آن قابل پیش بینی خواهد بود.

علیرغم احتمال تغییر مفاد آیین نامه، برخی شروط پابرجا باقی مانند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سقف قیمت ۲۰ هزار یورو اشاره کرد. با در نظر گرفتن این واقعیت که تنها قشر مرفه جامعه توان خرید خودروهای گران‌تر از ۲۰ هزار یورو را دارند، تمرکز اصلی واردات کماکان روی ورود خودروهای اقتصادی خواهد بود. حدود ۷۰ درصد جامعه را اقشار متوسط و کم‌درآمد تشکیل می‌دهند که برآورد نیاز آن‌ها در اولویت است.

این استراتژی نه تنها در ایران، بلکه در تمام کشورهای جهان رعایت می‌شود. بیش از ۵۰ درصد تقاضا به خودروهای اقتصادی اختصاص دارد و خودروسازان نیز عمده سرمایه خود را صرف تولید خودروهای ارزان‌قیمت و اقتصادی قیمت می‌کنند. در هیچ جای دنیا تقاضای تولید ماشین‌های لوکس بیشتر از ماشین‌های معمولی نیست.   

تمدید یا انقضای آیین نامه واردات خودرو در سال آینده بستگی به شرایط دارد. با این حال با توجه به اینکه آیین نامه امسال بر حسب بودجه امسال نوشته شده، احتمال تغییر برخی بندهای آیین نامه بیشتر است.

سخنگوی وزارت صمت همچنین در اظهارات خود، گفت: «واردات ۶۰ الی ۷۰ هزار خودرو اگرچه مورد انتقاد قرار گرفته و بی‌تأثیر قلمداد شده، اما واقعیت این است که افزایش عرضه هر کالایی موجب کاهش قیمت آن می‌شود. ولی موضوع مهم دیگری در این میان مطرح است که موجب اثربخشی واردات خودرو را کمرنگ می‌کند.»

از آنجا که اقتصاد کشور در حال حاضر با تورم بیش از ۴۰ درصد مواجه است، تأثیر مثبت واردات خودرو چندان به چشم نمی‌آید. اما حقیقت این است که واردات این حجم خودرو باعث می‌شود قیمت‌ها در جهت مخالف تورم حاکم، افزایش شدیدی نداشته باشد.

منبع دیجیاتو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.