چطور استرس قبل از رانندگی را کاهش دهیم؟

0 16

اغلب افراد به خصوص تازه کاران قبل از رانندگی استرس دارند و همواره بر این باورند که هر لحظه احتمال وقوع حادثه وجود دارد. این ترس حتی گاها سبب می شود که این افراد دچار تپش قلب و نفس‌نفس زدن بی شمار شوند.

به هر صورت استرس و اضطراب زیاد سبب می‌شود که نتوانید رانندگی آرامی را تجربه کنید. در این مقاله با ما همراه شوید تا با استفاده از راهکارهای عملی که ارائه می‌دهیم استرس قبل از رانندگی خود را کاهش دهید.

برای اینکه بتوانید استرس قبل از رانندگی را کاهش دهید در حالت کلی سه راهکار وجود دارد که در هر راهکار باید یکسری نکات را انجام دهید تا میزان استرس خود را در کمترین حالت ممکن نگه دارید. این راهکارها عبارتند از:

  1. به کارگیری تکنیک‌های آرامش
  2. روبرو شدن با ترس‌های موجود
  3. مراجعه به دکتر روان‌شناس

برای اینکه بیشتر با هر یک از این راهکارها آشنا شوید به صورت مجزا هر یک از این راهکارها را با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد:

استرس قبل از رانندگی

به کارگیری تکنیک‌های آرامش

با به کارگیری تکنیک‌های آرامش می‌توانید میزان استرس قبل از رانندگی خود را به حد زیادی کم کنید. این تکنیک‌ها عبارتند از:

  1. در خودروی خود محیطی آرام به وجود آورید، یکی از راه‌های کاهش استرس قبل از رانندگی، ایجاد محیط آرام برای رانندگی است تا زمانی که پشت فرمان قرار می‌گیرد، احساس راحتی داشته باشید. برای مثال از البسه و کفشی که با آنها احساس راحتی دارید استفاده کنید. یا قبل از اینکه رانندگی کنید، یک آهنگ ملایم پخش کنید تا میزان استرس و اضطراب شما فروکش کند سپس به رانندگی بپردازید.
  2. تنفس دیافراگمی را یاد بگیرید، برخی مواقع به دلیل فشارهای عصبی ناشی از اضطراب و استرس، باعث سخت‌تر شدن نفس کشیدن از طریق بینی می‌شود که برای اینکه تنفس راحت‌تری را تجربه کنید نفس کشیدن دیافراگمی یا از طریق شکم را یاد بگیرید. برای تنفس دیافراگمی کافی است که تمام حجم ریه و شکم خود را پر از هوا کنید و عمل بازدم را از طریق بینی انجام دهید و هوای داخل ریه و شکم خود را از راه بینی خارج کنید. برای اینکه بدانید که درست نفس می‌کشید به بزرگ شدن شکمتان در این حالت دقت کنید.
  3. انجام مدیتیشن برای آزادسازی عضلات بدن، باعث می‌شود که گرفتگی عضلاتی که در اثر استرس و اضطراب صورت گرفته از بین برود. برای مثال می‌توانید با مشت کردن انگشتان دست به مدت 10 ثانیه سپس آزاد کردن آن به مدت 20 ثانیه، گرفتگی عضلات برطرف شود.
  4. از عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنید، این عبارات اغلب عبارات کوتاه و پر انرژی هستند که با بیان آنها می‌توانید میزان استرس قبل از رانندگی را کاهش دهید. برای مثال:
  • من با سرعت مطمئنه و احتیاط کامل رانندگی می‌کنم.
  • من از توانایی بالایی در رانندگی برخوردار هستم و به راحتی خودرو را کنترل می‌کنم.
  • من از مبدأ و مقصد مسیر خود اطلاع کامل دارم.
استرس قبل از رانندگی

روبرو شدن با ترس‌های موجود

یکی از راه‌های کاهش استرس از رانندگی روبرو شدن با ترس‌هایتان است، برای این کار از تکنیک‌های گفته در بالا کمک بگیرید و خودتان را در شرایط رانندگی قرار دهید تا میزان استرس شما به مرور زمان کاهش یابد.

یکی دیگر از اقداماتی که در این شرایط باید انجام دهید نوشتن ترس‌هایتان است، چرا که با نوشتن، میزان استرس به صورت ناخودآگاه کمتر می‌شود.

بعد از اینکه لیست ترس‌هایتان را نوشتید برای هر یک از ترس‌ها یک قدم بسیار کوچک بردارید تا میزان ترس‌هایتان کاهش یابد چرا که با کاهش ترس، میزان استرس و اضطراب نیز به شدت کاهش می‌یابد.

برای مثال قبل از اینکه رانندگی کنید سوئیچ خودرو را در دست بگیرید و به نزدیک ماشین در پارکینگ بروید. یا در جاهای بسیار خلوت در ساعاتی که هیچ‌گونه ترافیکی وجود ندارد، رانندگی کنید. یا برای رانندگی، افرادی که به شما آرامش می‌دهند را در کنار خود بنشانید.

یک راه دیگر برای کنترل استرس قبل از رانندگی، از رانندگان ماهری که مهارت بالایی در رانندگی دارند بخواهید که آنها رانندگی نمایند و شما در کنار آنها بنشینید و میزان استرس خود را کاهش دهید. یا می‌توانید برای کاهش استرس خود از مربیان مجرب که کارها آنها، تعلیم رانندگی به افراد پر استرس است، استفاده کنید. مربیان با تجربه با توجه به دانش و مهارتی که در این زمینه می‌توانند به شما منتقل کنند تا از میزان استرس و اضطراب شما قبل از رانندگی کاسته شود.

استرس قبل از رانندگی

مراجعه به دکتر روان‌شناس

راهکار پایانی در این شرایط این است که با افرادی که مثل شما استرس قبل از رانندگی دارند، ارتباط برقرار کنید و در مورد شرایط و حالت‌های خود به صورت مفصل صحبت کنید. این کار باعث می‌شود که شناخت بهتری نسبت به عملکرد خود پیدا کنید و برای برطرف کردن مسائل خود تمرکز بیشتری داشته باشید.

اگر راهکارهای فوق از میزان استرس کم نکرد و زیاد تأثیرگذار نبود، شما از درجه استرس بالایی برخوردار هستید و در این شرایط باید به روان‌شناس مراجعه کنید تا علل استرس زیاد مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم از دارو برای درمان استرس قبل از رانندگی استفاده کنید.

استرس قبل از رانندگی

سوالات متداول

با چه روش‌هایی می‌توان استرس قبل از رانندگی را کاهش داد؟

بکارگیری تکنیک‌های آرامش، روبرو شدن با ترس‌های موجود و مراجعه به دکتر روانشناس

تکنیک‌های آرامشی که سبب می‌شود استرس پیش از رانندگی از بین رفته یا حداقل کاهش یابد کدام اند؟

در خودروی خود محیطی آرام به وجود آورید، تنفس دیافراگمی را یاد بگیرید، از عبارات تأکیدی مثبت مانند من با سرعت مطمئنه و احتیاط کامل رانندگی می‌کنم استفاده کنید.

منبع دیجیاتو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.