دانشمندان برای اولین‌بار، با MRI فوق دقیق تغییرات مغز مبتلایان به میگرن را نشان دادند

0 3

میگرن یکی از بیماری‌هایی است که دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند علت دقیقی برای وقوع آن پیدا کنند. با این حال، پژوهشی تازه با کمک فناوری‌های جدید تصویربرداری از مغز نشان داده است که بیماران مبتلا به این بیماری در اطراف رگ‌های خونی مغزشان دارای فضاهای بزرگ‌تری نسبت به افراد عادی هستند.

گروهی از محققان با تمرکز روی فضاهای پیرامون رگ‌های خونی در مغز این مطالعه را انجام داده‌اند. این فضاها در حالت عادی به پاک‌سازی مایع از داخل مغز کمک می‌کنند، اما پژوهش حاضر به بررسی رابطه افزایش اندازه این فضاها و بیماری میگرن پرداخته است.

آنها پنج نفر را در گروه کنترل، 10 نفر را در گروه مبتلایان به میگرن مزمن و 10 نفر را مبتلایان به میگرن دوره‌ای و بدون اختلال‌های بینایی قرار دادند. سپس با فناوری تصویربرداری جدیدی به‌نام 7T MRI، به مقایسه تفاوت‌های ریز در مغز آنها مشغول شدند.

مشاهدات پیش‌تر ناشناخته درباره مبتلایان به میگرن

محققان متوجه شدند که مبتلایان به میگرن در کنار افزایش اندازه فضاهای اطراف رگ‌ها، از خونریزی‌های بسیار کوچکی در مغز خود رنج می‌برند. «ویلسون شو»، از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس می‌گوید: «[در گروه دوم و سوم] تغییرات چشمگیری در فضای اطراف رگ‌ها در منطقه‌ای از مغز موسوم به مرکز نیمه‌بیضی (Centrum Smiovale) وجود دارد. این تغییرات پیش‌تر هرگز دیده نشده بودند.»

با وجود این اکتشاف، دانشمندان هنوز باید به سؤالات زیادی پاسخ دهند. مثلاً باید متوجه شوند که این تغییرات در نتیجه میگرن به‌وجود می‌آیند یا خیر. محققان حدس می‌زنند که تغییرات یادشده نشانه‌ای مبنی بر اختلال در سیستم پاک‌سازی مغز یا گلیمفاتیک باشد. آنها امیدوارند که در ادامه با انجام تحقیقات بزرگ‌تر بتوانند پاسخ این سؤالات را پیدا کنند.

دانشمندان می‌گویند این مطالعه احتمالاً اولین پژوهشی است که برای بررسی تغییرات ریز‌رگ‌ها در مغز افراد مبتلا به میگرن از MRI با رزولوشن بالا استفاده می‌کند. ویلسون شو می‌گوید: «چون 7T MRI می‌تواند تصاویر مغزی با رزولوشن بسیار بالاتر و کیفیت بهتر از سایر انواع MRI ایجاد کند، می‌توان از آن برای نمایش تغییرات خیلی کوچک‌تری که پس از میگرن در بافت‌های مغز به‌وجود می‌آیند، استفاده کرد.»

منبع دیجیاتو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.