فیلترینگ باعث کاهش درآمد همراه اول در آبان ماه شد

0 3

صورت‌های مالی همراه اول در آبان ماه امسال نشان می‌دهد این اپراتور در مقایسه با شهریور ماه، قبل از فیلترینگ و اختلالات اینترنت، نزدیک به 900میلیارد تومان از درآمد خود را از دست داده است. اختلال‌های حاکم در اینترنت و فیلتر پلتفرم‌های محبوب همچون اینستاگرام، احتمالا از اصلی‌ترین دلایل این افت درآمد 25درصدی نسبت به ماه آخر تابستان ۱۴۰۱ است. این شرکت در مهر ماه هم با کاهش درآمد جدی مواجه شده بود.

اثرات فیلترینگ و قطع اینترنت در دو ماه اخیر بر کسب‌وکارها بر هیچکس پوشیده نیست. گزارش‌های متعددی از آسیب‌های چند صد میلیارد تومانی به فعالین اقتصادی وجود دارد؛ اگرچه برخی مسئولان همچون وزیر ارتباطات باور دارند ارقام مطرح شده، کارشناسی شده نیستند.

حال جدیدترین گزارش مالی ماهانه همراه اول منتهی به آبان ماه در کدال منتشر شده و حکایت از ادامه کاهش درآمد این اپراتور دارد.

گزارش فعالیت ماهانه همراه اول نشان می‌دهد درآمد این شرکت از سرویس‌های مکالمه، پیام کوتاه، اینترنت و پیامک انبوه مشترکین خطوط دائمی و اعتباری نسبت به شهریورماه، حدود 936 میلیارد تومان کاهش داشته است. البته باید توجه داشت که شهریور ماه 31 روز و آبان 30 روز است اما این افت اخیر را به طور قطع نمی‌توان به یک روز کاری کمتر نسبت داد.

کاهش درآمد این اپراتور از مهرماه و هم‌زمان با قطعی‌های مکرر اینترنت و فیلترینگ گسترده آغاز شد. صورت‌های مالی مهرماه همراه اول نشان می‌داد این شرکت بیش از 700میلیارد تومان از درآمد خود را از دست داد. حال این افت درآمد همچنان ادامه داشته و حتی نسبت به مهر نیز بیشتر هم شده است.

مقایسه جزئیات صورت‌های مالی آبان و مهر نشان می‌هد افت درآمدی همراه اول به بخش درآمد از مشترکین خطوط اعتباری باز می‌گردد. درآمد این شرکت از مشترکین خطوط دائمی در آبان ماه همچون مهر در حدود هزار میلیارد تومان گزارش شده است، اما درآمد از مشترکین خطوط اعتباری 200میلیارد تومان نسبت به مهر کاهش یافته و به 1200میلیارد تومان رسیده است.

لازم به ذکر است همراه اول در تابستان امسال به طور میانگین بیش از 3 هزار میلیارد تومان از کارکرد مشترکین خطوط دائمی و اعتباری درآمد داشت اما این رقم در مهرماه به 2500 و در آبان نیز به 2300 میلیارد تومان کاهش یافته است. از همین رو می‌توان نتیجه گرفت محدودیت‌های اخیر اینترنت و تمایل کمتر کاربران به خرید بسته‌های اینترنتی، احتمالا یکی از اصلی‌ترین عوامل این کاهش درآمدی قابل توجه است.

منبع دیجیاتو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.