اولین راکت خصوصی هند با موفقیت پرتاب شد [تماشا کنید]

0 2

آژانس فضایی هند‌ پس از انتظارات فراوان و سال‌ها تلاش برای تقویت بخش خصوصی صنعت فضایی این کشور، با موفقیت فضاپیمای Vikram-S را پرتاب کرد. سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) راکت زیر مداری را در ساعت 9:30 صبح روز جمعه (به وقت ایران) از مرکز فضایی ساتیش داوان در سری‌هاری‌کوتا، پرتاب کرد.

Vikram-S که توسط استارتاپ چهار ساله Skyroot Aerospace ساخته شده، یک راکت سوخت جامد تثبیت شده در چرخش تک مرحله‌ای با جرم حدود 550 کیلوگرم است. فضاپیمای هند‌ی سه مجموله مشتری را با خود حمل می‌کند که یکی از آن‌ها به یکی از مشتریان خارج از هند تعلق دارد. ساخت راکت 6 متری که با ساختار هسته تمام فیبر کربنی انجام شده، فقط دو سال زمان برده است.

پرواز موفقیت آمیز راکت موشک خصوصی هند

ماموریت نمایشی این راکت که Prarambh (به معنای آغاز در زبان سانسکریت) نامیده می‌شود، اولین ماموریت آن است که توسط استارتاپ Skyroot مستقر در حیدرآباد انجام شده است. این استارتاپ در حال ساخت مجموعه‌ای از وسایل پرتاب است که در نامگذاری آن‌ها از نام ویکرام سارابهای (Vikram Sarabhai)، بنیانگذار برنامه فضایی هند الهام گرفته شده است.

«پاوان گوئنکا»، رئیس مرکز ملی ترویج و مجوز فضایی از وزارت فضای هند پس از پرتاب موفقیت آمیز گفت:

«بسیار خوشحالم که تکمیل موفقیت آمیز ماموریت Prarambh را اعلام کنم. موشک Vikram-S در ارتفاع پرتاب 80 درجه و آزیموت 100 درجه به پرواز درآمد و به ارتفاع 89.5 کیلومتری و برد 121.2 کیلومتری رسید – دقیقا همان چیزی که توسط Skyroot Aerospace برنامه ریزی شده بود.»

طبق داده‌هایی که توسط انجمن فضایی هند (ISpA) با TechCrunch به اشتراک گذاشته شده، استارتاپ‌های حوزه فضایی این کشور بیش از 254.35 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند و در سال 2022، تنها 108.52 میلیون دلار روی آن‌ها سرمایه‌گذاری شده است. دولت هند اکنون روی یک سیاست فضایی جدید برای افزایش مشارکت خصوصی و تشویق به سرمایه‌گذاری در بخش فضایی کشور کار می‌کند.

منبع دیجیاتو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.