جوابیه رگولاتوری به مخابرات: میزان استقبال اپراتورها از پروژه فیبرنوری فراتر از سطح انتظار بوده است

0 5

وزارت ارتباطات در واکنش به اظهارات معاون فناوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران، جوابیه‌ای منتشر ساخته و در آن ضمن ابراز تأسف از ادبیات نامناسب استفاده شده در این گفتگو، تاکید کرده برنامه وزارت ارتباطات رساندن فیبر نوری به ۲۰ میلیون خانوار (نه فرد) تا پایان دولت سیزدهم است.‌ در این بیانیه تاکید شده حتی معیار پوشش خانوار متفاوت با معیار اتصال خانوار است و همچنین استقبال از این پروژه توسط اپراتورها فراتر از سطح انتظار بوده است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جوابیه‌ای که در واکنش به مصاحبه «میثم سید صالحی» منتشر ساخته نکاتی را برای روشن سازی موضوع توسعه فیبر نوری اعلام کرده است.

در این جوابیه اعلام شده برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات براساس اسناد بالادستی و مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ایجاد امکان دسترسی فیبرنوری برای ۸۰ درصد جمعیت کشور معادل ۲۰ میلیون خانوار تا انتهای دولت سیزدهم است و معیار «پوشش خانوار» که در مصوبه شماره ۱ جلسه شماره ۳۲۹ کمیسیون تعریف شده کاملا متفاوت با معیار «اتصال خانوار» است. در واقع اینطور که به نظر می‌رسد با نصب هر کافو، خانوارهای تحت پوشش این سرویس تا شعاع ۳۰۰ متری به عنوان «پوشش خانوار» حساب می‌شود.

در ادامه این جوابیه تاکید شده که گفتگوشونده از مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، آگاهی درست و دقیق نداشته است. همچنین در بخش دیگری از این جوابیه تاکید شده هم زمان با اعلام برنامه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آغاز به کار دولت سیزدهم برای ایجاد دسترسی ۲۰ میلیون خانوار به خدمات مبتنی بر شبکه فیبرنوری، ابهامات بسیاری در فضای رسانه ای در مورد عملیاتی شدن آن مطرح شد و با وجود گذشت مدت کوتاهی از ابلاغ مصوبه هیات دولت در خصوص میزان تسهیلات اعطایی دولت برای توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبرنوری، میزان استقبال دارندگان پروانه متقاضی استفاده از این تسهیلات بسیار بیشتر از حد انتظار است، به نحوی که تاکنون ۹ دارنده پروانه ارایه خدمات ارتباطاتی با ارایه درخواست، برای مشارکت در این پروژه ملی و استفاده از تسهیلات دولت با رگولاتوری تفاهم نامه امضاء کرده‌اند.

توسعه فیبر نوری در کشورآنطور که رگولاتوری اعلام کرده در حال حاضر ۲ میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری هستند. همچنین تاکید شده تعهد پوشش بیش از ۳,۵ میلیون خانوار به دارندگان پروانه متقاضی مشارکت در این پروژه ابلاغ شده که علیرغم همه محدودیت های موجود از جمله اعمال تحریم‌های ظالمانه و مشکلات ایجاد شده برای منابع درآمدی آن‌ها، بر اساس برنامه اعلامی دارندگان پروانه تا ۶ ماه آینده زیرساخت های لازم در شهرهای ابلاغی ایجاد خواهد شد.

رگولاتوری در انتهای جوابیه خود از مخابرات انتقاد کرده و تاکید داشته تنها دارنده پروانه مطرحی که تاکنون برای مشارکت در این پروژه اقدام نکرده است، شرکت مخابرات ایران است.‌ در این بخش از بیانیه دقیقا چنین آمده است: «البته طبق مذاکرات صورت گرفته، انتظار می رود این شرکت به زودی به جمع دارندگان پروانه دریافت کننده مجوز برای مشارکت در این پروژه ملی بپیوندد. در پایان، از مدیران ارشد شرکت مخابرات ایران به عنوان یک شرکت مطرح در بورس اوراق بهادار انتظار می رود ضمن بکارگیری مدیران متخصص و مدیریت فضای رسانه‌ای آن شرکت، با حضور در پروژه های ملی بستر مناسبی را برای رشد و توسعه زیرساخت های شرکت و در نتیجه بالارفتن ارزش سهام آن برای حمایت از سهامداران خود و عرضه بهتر خدمات به مردم شریف ایران را فراهم کنند.»

منبع دیجیاتو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.