یک مطالعه جدید: اولین انقراض شناخته شده زمین 550 میلیون سال پیش رخ داده است

0 2

ژئوبیولوژیست‌های ویرجینیا تک (دانشگاه ایالتی و موسسه پلی تکنیک ویرجینیا) به تازگی ادعا کرده‌اند که از بین رفتن بخش عمده‌ای از گونه‌های زنده در پایان دوره ادیاکاران (تقریبا 550 میلیون سال پیش) به دلیل کاهش اکسیژن در دسترس سراسر جهان بوده است و این اولین انقراض شناخته شده گونه‌های زنده زمین محسوب می‌شود.

همانطور که «اسکات ایوانز»، محقق فوق دکترا بخش علوم زمین ویرجینیا تک، در بیانیه منتشر شده توسط این دانشگاه توضیح می‌دهد، زمین در این دوره اولین انقراض دسته جمعی گونه‌های زنده خود را شاهد بوده که حدود 80 درصد از آن‌ها در این رویداد از بین رفته‌اند.

ایوانز می‌گوید:

«این موضوع شامل از دست دادن بسیاری از انواع مختلف حیوانات می‌شود. با این حال، به نظر می‌رسد گونه‌هایی که به مقادیر قابل توجهی اکسیژن متکی بوده‌اند، آسیب بسیار شدیدتری را تجربه کرده‌اند. این امر نشان می‌دهد که رویداد انقراض از نظر محیطی کنترل شده بوده، همانطور که سایر انقراض‌های دسته جمعی در پرونده زمین شناسی کنترل شده است.»

«شوهای شیائو»، یکی از محققان این مطالعه نیز می‌گوید:

«تغییرات محیطی، مانند گرم شدن کره زمین و رویدادهای کاهش اکسیژن، می‌تواند منجر به انقراض گسترده حیوانات و اختلال عمیق و سازماندهی مجدد اکوسیستم شود. بنابراین، این مطالعه ما را در مورد تاثیر طولانی مدت تغییرات محیطی فعلی بر روی بیوسفر آگاه می‌کند.»

با این حال، به گفته ایوانز، به‌طور دقیق مشخص نیست چه چیزی باعث کمبود اکسیژن در آن دوره زمانی شده است.

او در ادامه توضیح می‌دهد:

«مطالعه ما نشان می‌دهد که مانند سایر انقراض‌های دسته جمعی در گذشته زمین، این مورد جدید، اولین انقراض دسته جمعی حیوانات به دلیل تغییر عمده آب‌و‌هوایی محسوب می‌شود. یکی دیگر از داستان‌های هشدار دهنده‌ای که خطرات آب و هوای کنونی ما برای زندگی حیوانات را نشان می‌دهد.»

پنج انقراض شناخته شده بزرگ جهان

در نهایت، شیائو اشاره می‌کند که پنج انقر‌اض دسته‌جمعی شناخته شده بزرگ در تاریخ حیوانات به این شرح هستند: انقر‌اض اردویسین–سیلورین (440 میلیون سال پیش)، انقرا‌ض اواخر دونین (370 میلیون سال پیش)، انقرا‌ض پرمین–تریاس (250 میلیون سال پیش)، انقرا‌ض تریاس–ژوراسیک (200 میلیون سال پیش) و انقر‌اض کرتاسه-پالئوژن (65 میلیون سال پیش).

منبع دیجیاتو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.