انتقاد کمیسیون تلفیق از ابهام درشیوه اجرای حذف ارز ترجیحی: نمی‌دانیم دولت دقیقا چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد؛ دولت برنامه مکتوب ارائه دهد / قاطبه اعضا هنوز برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قانع نشده اند

0 0
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس توضیحاتی درباره مذاکرات و تصمیمات این کمیسیون درباره برنامه دولت برای حذف ارزترجیحی را ارائه داد.

رحیم زارع با بیان این که تاکید مجلس این است که اگر دولت می خواهد ارز ترجیحی را حذف کند باید به نحوی اجرا شود که مردم آرامش معیشتی داشته باشند، گفت: در جلسه امروز عصر کمیسیون، اعضا تاکید داشتند که دولت باید برنامه مکتوب حاوی جزئیات اجرای این طرح مهم را به مجلس ارائه کند تا نمایندگان درباره آن تصمیم بگیرند ضمن این که درامد اصلی دولت از محل حذف ارز 4200 تومانی باید صرف حمایت معیشتی از مردم شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در تشریح جزئیات جلسه عصر امروز کمیسیون تلفیق بودجه 1401 با بیان این که شیوه اجرای حذف ارز ترجیحی توسط دولت مشخص نیست و مجلس نمی داند دولت دقیقا چه اقدامی می خواهد انجام دهد تاکید کرد: «مجلس با کلیت مسئله موافق است اما اجرای آن به دلیل ارتباط مستقیم با معیشت مردم مهم تر از اصل و اهداف آن است چرا که اگر به صورت دقیق اجرا نشود ممکن است شکست بخورد و در آن صورت معیشت مردم به خطر می افتد.»

وی افزود: «رقمی که برای حمایت از مردم پس از حذف ارز ترجیحی توسط دولت در لایحه بودجه در نظر گرفته شده کافی نیست و باید درآمد اصلی که دولت از محل حذف ارز 4200 تومانی کسب می کند برای حمایت از معیشت مردم به کار بگیرد.»

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با تاکید بر این که اگر دولت می خواهد این طرح را اجرا کند باید به نحوی باشد که با اجرای آن شاهد آرامش معیشتی مردم هم باشیم گفت: «هنوز هیچ متن مکتوبی درباره جزئیات و شیوه اجرای طرح در اختیار اعضای کمیسوین تلفیق قرار نگرفته و در جلسه عصر امروز نمایندگان از دولت خواستند طبق قانون طرح خود را که حاوی جزئیات اجرا است به کمیسیون ارائه کند تا نمایندگان براساس متن مکتوب درباره آن تصمیم بگیرند.»

همچنین رحیم زارع در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: پیرو جلسات صبح و عصر روز دوشنبه جلسه تلفیق با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه و معاونیش، وزرای بهداشت و جهاد کشاورزی درباره تصمیم دولت برای حذف ارز ترجیحی تشکیل شد و امروز هم سازمان برنامه و بودجه رسما اعلام کرد ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نداریم و ارز با نرخ ای.تی.اس است. تقریبا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه برای ۶۰ میلیون نفر کنار گذاشته شده است.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت هم گفت که کارت سلامت برای بیماران مزمن بر اساس کد ملی آن ها صادر کرده و ما به تفاوت داروی مورد نیاز  برای بیماران حاد و مقطعی از طریق بیمه ها پرداخت می شود منتها به دلیل نبود اعتماد لازم در بین بیمه ها از لحاظ نبود زیرساخت ها به دنبال ترکیبی از کارت سلامت و پرداخت ما به تفاوت از طریق بیمه ها هستیم. اعضای کمیسیون تلفیق درباره حوزه دارو برای حذف ارز ترجیحی قانع نشدند.

وی اضافه کرد: بحث این بود که حذف ارز ترجیحی فشار زیادی به منابع ارزی وارد کرده و کل صادرات نفت را برای تامین کالاهای اساسی در برمی گیرد از طرف دیگر دولت ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه ۶۰ میلیون نفر در نظر گرفته است؛ پاسخ این سوالات این بود که دولت دو سه ماه اول حذف ارز ترجیحی یارانه نقدی پرداخت می کند و بعد به صورت بن کارا و کارت سلامت یارانه داده می شود البته درباره نان و گندم گفتند شاید یارانه آن را به همه بدهند.

زارع گفت که قاطبه کمیسیون تلفیق برای حذف ارز ترجیحی هنوز اقناع نشده و ان شاءالله در جلسات بعدی آن را بررسی کرده تا تصمیمی گرفته شود که دولت و مجلس هماهنگی و همدلی داشته باشند.

وی در پایان تاکید کرد: نظر همکاران در کمیسیون تلفیق برقراری آرامش معیشتی مردم است. استراتژی و راهبرد مجلس این است که دولت چه طور با حذف ارز ترجیحی می خواهد شرایط را جبران کند که هنوز ما به نتیجه واحدی نرسیدیم. ان شاءالله نتیجه ای به نفع مردم گرفته شود.

منبع انتخاب
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.