بررسی اهمیت کم کردن دورریز غذا در “زیست بوم”

0 0

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ برنامه «زیست بوم» از جمله برنامه‌های رادیو فرهنگ است که نگاهی ویژه به طبیعت دارد. 

زیست‌بوم به مناطق زندگی تمام گیاهان، حیوانات و سایر موجودات با شرایط طبیعی محیط در یک منطقه ویژه گفته می‌ شود.

در برنامه «زیست بوم» این هفته مهدی شریفی و گل‌دوز، کارشناسان محیط زیست، به بررسی راه‌های کم کردن دورریز غذا و تاثیر آن بر محیط زیست و طبیعت می‌پردازند.

کاهش دورریز مواد غذایی نقش مؤثری در پاسداری از محیط‌زیست و حفظ منابع غذایی دنیا دارد. از طرفی می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های رزوانه زندگی‌مان شود.

دورریختن باقی‌مانده غذا یا دور انداختن کاهوی پلاسیده شاید در نگاه اول کاری زیان‌بار به نظر نرسد؛ ولی گزارش جدید مؤسسه منابع جهانی (WRI) نشان می‌دهد که دورریز مواد غذایی عامل تولید ۸ درصد از گازهای گلخانه‌ای در طول سال است. حدود ۲۵ درصد از مصرف آب برای کشاورزی، صرف تولید مواد غذایی دورریخته‌شده می‌شود. برای تولید این مقدار غذا، به زمینی به مساحت کشور چین نیاز است. این مزرعه اگر یک کشور بود، میزان تولید گازهای گلخانه‌ای‌اش غیر از چین و آمریکا، از همه کشورهای دنیا بیشتر بود. از طرف دیگر با کاهش دورریز مواد غذایی می‌توانیم در هزینه‌های روزانه زندگی‌مان هم صرفه‌جویی کنیم.

دولت‌ها، سازمان‌ها، مزرعه‌داران و سایر تولیدکنندگان مواد غذایی و نیز رستوران‌ها و فروشگاه‌ها نقش مهمی در اتلاف مواد غذایی دارند؛ در مقابل، همۀ ما به‌تنهایی در منزل خودمان بخشی از مهم‌ترین عواملی هستیم که می‌توانیم با کمی دقت و توجه بیشتر به غذای‌مان، نقش مؤثری در کاهش دورریز مواد غذایی داشته باشیم که در این برنامه به اهمیت این موضوع و راه‌های کاهش دور ریزها اشاره می‌شود.

این برنامه ساعت ۸:۳۰ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ به سمع مخاطبان می رسد.

انتهای پیام//

منبع برنا
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.