تذکر نمایندگان درباره بازگشت محصولات کشاورزی صادراتی

0 0

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز قوه مقننه در تذکر شفاهی خود درباره برگشت محصولات کشاورزی صادراتی به کشور، گفت: در شرایط کنونی به دلیل عدم هماهنگی در میان دستگاه های متولی و مسئول از جمله وزارتخانه های بهداشت و جهاد کشاورزی شاهد منع صادرات برخی محصولات کشاورزی به دلیل عدم رعایت استاندارد از نظر میزان سموم در محصولات هستیم.

وی افزود:این موضوع علاوه بر محروم کردن کشور از منابع ارزی حاصل از صادرات محصولات کشاورزی، زیان وارده به محصول کشاورزان عزیز را به دنبال داشته و موجب نگرانی مردم شده است بنابراین انجام برخی اقدامات در این زمینه لازم و ضروری است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد:لازم است وزارتخانه های بهداشت و جهاد کشاورزی با جدیت و هماهنگی بین بخشی اشکالات سیستمی در نظام تامین و تهیه سموم معرفی شده را برطرف کنند. همچنین اطلاعات سموم وارداتی را براساس کشور مبدا در یک سال اخیر تهیه و ارائه کنند.

عسکری اضافه کرد:مکانیزم های تعیین استاندارد سموم براساس قانون و مقررات حفظ نباتات کشور و شیوه نامه های بین المللی و قوانین جاری را مورد بررسی و خوانش مجدد قرار داده و اصلاح شود و مشخص شود چه کسانی و با کدام واحدهای سازمانی در فرآیند تائید فنی واردات سموم دخالت داشته اند.

نماینده دارابدر مجلس گفت:برای جلوگیری از اتفاقات مشابه در آینده، ایردات فنی مشابهی که منجر به برگشت محصولات کشاورزی صادراتی می شود را مشخص و در جهت رفع آن تلاش شود. همچنین نتیجه بررسی های هیات های مشترک کشورهای مقصد صادرات با دستگاه های متولی صادرات تهیه و برای اقدام بعدی در اختیار کمیسیون کشاورزی قرار گیرد.

**انتقاد نماینده قصرشیرین از عملکرد سازمان صمت در کرمانشاه 

در ادامه جلسه شهریار حیدری نماینده قصرشیرین در تذکری خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ، گفت: استان کرمانشاه رتبه اول را در میزان بیکاری در کشور دارد و سازمان مربوطه شما در این استان مانع اصلی سرمایه گذاری است.

وی افزود:99 درصد سرمایه گذاران در استان کرمانشاه به محض مواجهه با سازمان شما، با جملاتی از قبیل چرا آمده اید؟ از کجا آمده اید؟ برای چه آمده اید؟ چرا می خواهید در این استان سرمایه گذاری کنید؟ مواجهه می شوند.

نماینده قصرشیرین در مجلس ادامه داد:سازمان شما در استان کرمانشاه شبیه تشکیلات قضایی عمل می کند و نه یک سازمان مرتبط با وزارت صنعت، معدن و تجارت بنابراین هرچه سریع تر این رویه را اصلاح کرده و جبران مافات کنید.

**وزارت خارجه و دستگاه قضایی قاتلین شهید سلیمانی را تحت پیگرد قرار دهد

فرهاد بشیری نماینده پاکدشت نیز در تذکری شفاهی ضمن گرامیداشت دهه بصیرت و روز جهانی مقاومت و شهادت شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: وزارت امور خارجه و دستگاه قضایی با هماهنگی دولت عراق در مجامع بین المللی و حقوقی برای تعقیب قاتلان شهید سلیمانی و ابومهدی ال مهندس پیگیری های لازم را انجام دهند تا جنایت کاران درخصوص عمل جنایتکارانه خود بازخواست شوند و گزارش آن نیز به مجلس و عموم مردم ارائه شود.

نماینده پاکدشت در مجلس در بخش دیگری از تذکر خود خطاب به وزرای اقتصاد، جهاد کشاورزی و صمت گفت: قدرت اقتصادی ایران بسیار بالا است، نباید سطح کشور را پایین ببینیم، باید برای تقویت ارزش پول ملی، کاهش نرخ ارزهای خارجی، کاهش قیمت نهاده های دامی و تامین آن، نظارت بر قیمت کالاهای اساسی و کنترل قیمت خودروهای داخلی اقدامات لازم انجام شود.

انتهای‌ پیام/

منبع تسنیم
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.