گزارش مرکز پژوهش های مجلس؛سهم برق از بودجه 1401

0 2

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، معاونت مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی لایحه بودجه 1401 در بخش صنعت برق پرداخت.

در این گزارش بیان شده: احکام لایحه بودجه سال 1401 در بخش برق تغییراتی نسبت به قانون بودجه سال 1400 دارد، اما موضوعاتی از قبیل عوارض برق، بیمه مشترکان خانگی و تجاری، نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکان پرمصرف برق مشابه قانون بودجه سال 1400 در لایحه تکرار شده است.

در ادامه این گزارش تصریح شده: البته دو جزء مهم از تبصره های قانون بودجه سال 1400 با موضوع تسویه بدهی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای بخش برق با مابه التفاوت قیمت تکلیفی و قیمت تمام شده و تعرفه مشترکان پرمصرف خانگی در بخش برق از لایحه بودجه سال 1401 حذف شده است.

در این گزارش آمده: با توجه به اهمیت و اینکه هیچ سازوکار دیگری برای این موضوع وجود ندارد پیشنهاد می شود احکام متناظر آنها در قانون بودجه سال 1400 همراه با تغییراتی در لایحه بودجه سال 1401 ابقا شود. همچنین طرح تأمین مالی نوسازی شبکه های فرسوده از محل واگذاری بخشی از اموال و دارایی ها در لایحه بودجه سال 1401 حذف شده که به دلیل نوع مالکیت که کمترین آن خرید بوده است، لزومی به ابقای آن دیده نمی شود.

در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: در مورد سوخت صرفه جویی شده نیروگاه ها که پیش تر در تبصره «15» وجود داشت، ردیف جدیدی در تبصره «14» اضافه شده که فقط برای تعهدات سوخت صرفه جویی شده در نیروگاه ها با استناد به ماده (61) قانون اصلاح الگوی مصرف به مبلغ 30 هزار میلیارد ریال، امکان استفاده از آن برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر را فراهم کرده است.

در ادامه ابتدا وضعیت فعلی صنعت برق مرتبط با احکام بودجه ای تبیین شده، سپس پیشنهادهایی ارائه می شود.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

انتهای پیام

منبع تسنیم
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.