بحران اکران در سینما و ادامه شکست فیلم‌ها در گیشه

0 3

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، تعداد بالای فیلم‌های در حال اکران بیش از پیش معضل کمبود سالن‌های سینما و عدم برنامه‌ریزی درست در اکران را نمایان می‌کند که شاید حل این معضل در زمانی محدود امکانپذیر نباشد اما چنین بحرانی به ما گوشزد می‌کند که باید در آینده‌ای نه چندان دور باید با افزایش تعداد سالن‌ها و برنامه‌ریزی دقیق در اکران از وقوع بحران‌های اینچنین جلوگیری کنیم.

به هر صورت در شرایط حاضر بسیاری از سینماگران بر این عقیده‌اند که اکثر آثار اکران شده در حال حاضر دچار فیلمسوزی می‌شوند ولی در مقابل برخی معتقدند که با توجه به شرایط امروز و تعداد سالن‌های سینمای کشور چاره‌ای جز اکران تعداد بالای فیلم‌های سینمایی به صورت همزمان نیست چرا که در صورت عدم اکران فیلم‌ها این معضل ماندگار شده و هر روز آثار جدید‌تری به صف اکران اضافه می‌شوند.

در گفت‌وگو با چند سینماگر این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم که در ادامه می‌خوانید:

مسعود ردایی: نامحدود بودن زمان اکران و نمایش همزمان تعداد زیادی از فیلم‌ها در سیستم اکران اختلال ایجاد کرده است

مسعود ردایی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: تعداد بالای فیلم‌های سینمایی که به یکباره اکران می‌شوند و مدت زمان نامحدودی که برای اکران فیلم‌ها در نظر می‌گیرند و این آثار مدتی طولانی  بر پرده سینماها باقی می‌مانند حاصل برنامه‌ریزی غلطی هستند که معضل بزرگی را در سینمای ایران رقم زده‌اند.

ردایی تصریح کرد: پیش از این فیلم‌ها مهلتی 4 تا 7 هفته داشتند تا بتوانند فروش داشته باشند و اگر فروش این آثار از حد مطلوب کاهش پیدا می‌کرد اکران‌شان به پایان می‌رسید ولی در حال حاضر شاهد هستیم یک فیلم 4 ماه اکران می‌شود و فرصت را از دیگر آثار می‌گیرد. اکران طولانی‌مدت فیلم‌ها و همچنین اضافه شدن فیلم‌ها جدید به آثار در حال اکران بلبشویی در سینما به وجود آورده که به هیچ‌عنوان در جهت جذب مخاطب نتیجه‌بخش نیست. قطعاً با یک یا دو فیلم نمی‌شود ارتباط مخاطبان را با سینما برقرار کرد و باید برای این اتفاق برنامه‌ریزی دقیقی داشت.

او افزود: در این شرایط ممکن است یک فیلم بتواند فروش قابل توجهی داشته باشد و به برقرار ارتباط مخاطب با سینما کمک کند اما این اتفاق دائمی نیست و این فیلم باید اکرانش به پایان برسد و فیلم‌های دیگر جایگزین شوند. اکران طولانی‌مدت یک فیلم سینمایی و نبود محدودیت زمان برای اکران اختلالی جدی در نظم اکران به وجود می‌آورد و ما فیلم‌هایی بر پرده سینماها داریم که مدتی طولانی از فروش بالای‌شان می‌گذرد و همچنان اکران‌شان ادامه دارد.

این تهیه‌کننده در ادامه اظهاراتش تأکید کرد: ایده اکران چندین فیلم سینمایی به صورت همزمان برای کم کردن تعداد فیلم‌های در صف اکران هم نمی‌تواند چندان نتیجه‌بخش باشد. فیلمی که در کنار تعداد بسیاری از فیلم‌های دیگر اکران می‌شود و نهایتاً 100 میلیون تومان می‌فروشد، اکرانش سودی برای تهیه‌کننده ندارد و تفاوتی بین اکران یا عدم اکران فیلم وجود ندارد و فقط خیال مسئولان را راحت می‌کند که صف کمی کوتاه‌تر شده است.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «مالاریا» درباره انتصابات صورت گرفته در سازمان سینمایی گفت: نمی‌خواهم درباره این موضوع به جزئیات اشاره کنم اما در شورای پروانه ساخت به جز دو نفر که نمی‌شناسم، باقی افراد، سینماگرانی هستند که هم در سینما دارای تجربه هستند و هم در حال حاضر کار خاصی در دست ندارند. یکی از ایراداتی که همیشه به اعضای شورای پروانه ساخت می‌گرفتم به این موضوع مربوط می‌شد که برخی از اعضای این شورا خود مشغول کار در سینما بودند و کارهای آن‌ها قطعاً در نظرات‌شان تأثیر می‌گذارد. خیلی از مقررات ما در این حوزه مربوط به گذشته است و باید این مقررات اصلاح شوند و نیاز است افرادی در این شورا حضور دارند، تنها به حضور در جلسات اکتفا نکنند و برای اصلاح قوانین نیز اقدام کنند که قطعاً در شرایطی که افراد مشغول کار دیگری نباشند می‌توانند به این موضوع رسیدگی کنند. به نظر من از این منظر درباره این شورا نظر مثبتی دارم.

ردایی در ادامه تصریح کرد: در این روزها انتصاباتی صورت گرفته که پیش‌تر حضور آن‌ افراد را تجربه کرده‌ایم و دیده‌ایم که این افراد عملکرد موفقی نداشته‌اند و نباید حضورشان تکرار می‌شد. کاش رئیس سازمان سینمایی که خود از تهیه‌کنندگان با تجربه، متخصص و متعهد سینما است، در این انتصاب‌ها دقت و توجه بیشتری داشت و از مشاوره‌های بهتری بهره می‌برد. امیدوارم در آینده با مشاوره‌های خوب و مفید این مسئله را جبران کند.

این تهیه‌کننده در پایان اظهاراتش گفت: سینمای ایران طی سال‌های گذشته وضعیت اقتصادی خوبی نداشت و با شیوع ویروس کرونا این وضعیت بدتر شد و حمایتی هم از آن صورت نگرفت. لازم است که سینمای ما بیش از این دچار تنش نشود، ما در شرایط خاصی هستیم و لازم است مسئولان ما تصمیمات درستی بگیرند و در انتصاب‌ها هم لازم بود که به شکلی این اتفاق صورت بگیرد که افراد انتخاب شده، مورد تأیید همگان باشند.

مهدی صباغ‌زاده: «رمانتیسم عماد و طوبا» برای نسل جوان می‌تواند اثری جذاب باشد/ این فیلم به نهاد خانواده توجه دارد

مهدی صباغ‌زاده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: اکران فیلم سینمایی «رمانتیسم عماد و طوبا» که در اخبار منتشر شده به اشتباه دوازدهم آبان مطرح شده، سه یا چهار هفته بعد خواهد بود تا فاصله‌ای بین اکران دو فیلم «گشت 3» و «قهرمان» با این فیلم باشد.

صباغ‌زاده خاطرنشان کرد: پس از اکران دو فیلم «گشت 3» سعید سهیلی و «قهرمان» اصغر فرهادی شرایط اکران مشخص می‌شود و می‌توان حدس زد که فیلم‌ها در گیشه چه میزان فروش خواهند داشت. امیدوارم با اکران دو فیلم «قهرمان» و «گشت 3» شرایط خوبی در سینماها حاکم شود.

او افزود: فیلم سینمایی «رمانتیسم عماد و طوبا» به کارگردانی کاوه صباغ‌زاده اثری است که به نهاد خانواده توجه دارد و ابعادی فانتزی نیز در قصه فیلم دیده می‌شود. این فیلم همانند فیلم قبلی کاوه صباغ‌زاده با عنوان «ایتالیا ایتالیا» اثری جذاب و دیدنی است که فکر می‌کنم مورد استقبال مخاطبان سینما قرار بگیرد.

این تهیه‌کننده در ادامه گفت: بازخوردهای بسیار خوبی را در جشنواره فیلم فجر شاهد بودیم و فیلم سینمایی «رمانتیسم عماد و طوبا» نسبت به نسخه جشنواره هیچ تغییری نداشته و همان نسخه اکران می‌شود. خوشبختانه تا امروز اکثر منتقدان و مخاطبانی که این فیلم را دیده‌اند آن را اثری جذاب و سرگرم‌کننده دانسته‌اند که برای ما بسیار امیدوارکننده است.

صباغ‌زاده در پایان اظهار داشت: امیدوارم که مردم از فیلم سینمایی «رمانتیسم عماد و طوبا» استقبال کنند. این فیلم با توجه به موضوعی که دارد برای نسل جوانی که به ازدواج فکر می‌کند و یا قصد تصمیم‌گیری در این زمینه دارد می‌تواند مفید و جذاب باشد و به جوانان پیشنهاد می‌دهم که دیدن این فیلم را در سینما از دست ندهند.

محمدرضا مصباح: یکساله می‌شود تعداد سالن‌های سینما را دوبرابر کرد

محمدرضا مصباح با اشاره به لزوم دو برابر شدن سالن‌های سینمای کشور تأکید کرد: طرحی دارم که می‌توان بر اساس آن تعداد سالن‌های سینما را طی یک سال با کمترین هزینه دو برابر کرد.

محمدرضا مصباح، تهیه‌کننده سینما، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا اظهار داشت: با توجه به محدودیتی که در میزان صندلی و سالن‌های سینما داریم و تعداد بالای فیلم‌هایی که در صف اکران هستند و حتی گفته می‌شود تعدادشان به بیش از 400 اثر می‌رسد چاره‌ای جز اکران پشت سر هم فیلم‌ها وجود ندارد.

مصباح خاطرنشان کرد: در این شرایط یا باید تعدادی از فیلم‌ها را کنار گذاشت و از اکران‌شان جلوگیری کرد و یا به همین اکران محدود قانع بود وگرنه به طور کل زیرساخت‌های ارائه پیشنهادات و ایده‌های دیگر در سینمای ما وجود ندارد.

وی افزود: برای اینکه دوباره شاهد چنین اتفاقاتی در سینمای‌مان نباشیم نیاز به ارائه راهکارهای بلندمدت هستیم. ما به راحتی می‌توانیم سالن‌ها سینما را دو برابر کنیم و من طرحی دارم که این کار با کمترین هزینه و کمترین زمان طی یک‌سال در کشور انجام و تعداد سالن‌های سینمای ما دو برابر شود تا ظرفیت اکران در سینمای ما دوچندان شود.

این تهیه‌کننده در ادامه اظهاراتش تأکید کرد: طرحی که دارم کاملاً عملیاتی است و اگر مسئولان سینمایی کشور مایل باشند و حمایت کنند می‌توانم این طرح را، که برای سینمای ایران بسیار مفید و ضروری است، اجرایی کنم.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «یدو» در پایان درباره انتصابات سازمان سینمایی گفت: اظهارنظر درباره انتصابات صورت گرفته هنوز خیلی زود است و ترجیح می‌دهم برای افرادی که انتخاب شده‌اند و در مسند مدیریت قرار گرفته‌اند آرزو کنم عملکرد مناسب و سازنده‌ای داشته باشند. اگر تعداد مدیران سینمایی که در واقع خود از اهالی سینما هستند در بین مدیران بخش‌های مختلف بیشتر باشد قطعاً سینماگران رضایت بیشتری خواهند داشت. امیدوارم افراد انتخاب شده با راهکارهای مناسب بتوانند وضعیت سینمای ایران را بهتر کنند.

انتهای پیام //

منبع برنا
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.