قایق‌ها کالای لوکس نیستند/ قوانین برای ورزش باید تغییر کند

0 4

به گزارش خبرنگار مهر، امروز چهارشنبه و با حضور ورزشکاران فدراسیون قایقرانی و مسئولان این فدراسیون، از ۳۴ فروند قایق خریداری شده روئینگ در ورزشگاه آزادی رونمایی شد.

علیرضا سهرابیان رئیس فدراسیون قایقرانی کشورمان در حاشیه ورود این قایق‌ها به مجموعه فدراسیون در جمع خبرنگاران گفت: قایق‌هایی که فدراسیون وقت در سال ۹۶ خریداری کرده بود، پس از چهار سال وارد ایران شد. ورزشکارانی که قرار بود برای کسب سهمیه المپیک و آمادگی برای حضور در مسابقات از این قایق‌ها استفاده کنند، آنها را دیدند. اسفند ۹۷ که رئیس فدراسیون شدم، متوجه بدهی ارزی زیادی شدم که خوشبختانه این بدهی با حمایت وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و دوستان خیّر پرداخت شد. سال ۹۷ این قایق‌ها به سمت ایران بارگیری شد و در عرض یک ماه از چین به ایران رسید اما از سال ۹۸ تا امروز یعنی ۲۱ ماه این قایق‌ها در گمرک‌ کشورمان اسیر شده‌ بودند. به دنبال آن میلیون‌ها بدهی به گمرک، کانتینری و شرکتی که مسئولیت حمل و نگهداری این شرکت‌ها را بر عهده داشت، پرداخت گردید.

وی ادامه داد: این پول از بیت‌المال و دست‌های پینه بسته دختران و پسران ما پرداخت شده، آنها برای قهرمانی و اهتزاز پرچم ایران کیلومترها پارو می‌زنند و فکر نمی‌کنم هیچ ارگانی به جز ورزش بتواند چنین موفقیتی را در خارج از مرزهای کشورمان برای ایران ثبت کند.

رئیس فدراسیون قایقرانی در خصوص روند ترخیص قایق‌ها گفت: روند ترخیص قایق‌ها زیاد به طول انجامید به طوری که متوجه شدیم بدهی‌های زیادی از سال ۸۶ در گمرک برای ما باقی مانده است. دو ماه پیش توقیف اموال اینجانب انجام شد. در نهایت ما قرار بود یک ماه پیش جشن حضور این قایق‌ها را بگیریم اما این اتفاق نیفتاد. من می‌گویم خدا این قایق‌ها را آزاد کرد. ما هر لحظه منتظر بودیم مشکل جدیدی برای ترخیص این قایق‌ها پیش بیاید به حدی که می‌گفتم در آخر باید از گمرک بخواهیم تا این قایق‌ها را آتش بزند و ما در هیچ مسابقه‌ای حضور نداشته باشیم.

سهرابیان در پاسخ به این سؤال که آیا انتظار گمرک در این پروسه نابجا بوده است؟ گفت: خیر. درواقع قوانین و بروکراسی‌های دست‌وپاگیری در مسیر ما وجود داشت. این قوانین نیاز است که با تغییراتی روبرو شود. این قایق‌ها اموال ورزشی لوکس نیستند و عبارت «لوکس» نباید به آنها تعلق گیرد. عبارت لوکس برای ماشین‌های میلیاردی است که در خیابان‌ها مسابقه می‌دهند و نمی‌دانم چطور از گمرک به خیابان‌های تهران می‌آیند؛ نه قایق‌هایی که قرار است با آنها مسابقه بدهیم.

وی بیان کرد: ما قرار است پس از چهار سال به همراه ورزشکاران برای حضور این قایق‌ها جشن بگیریم و خود را برای شرکت در بازی‌های آسیایی هانگژو آماده کنیم. مطمئناً اگر این قایق‌ها زودتر به دست ما می‌رسید، شاید ما نماینده بیشتری در المپیک توکیو داشتیم، به فینال A رسیده و مدال‌آور هم بودیم. مطمئن باشید قایقرانی در بازی‌های آسیایی به شکل دیگری در سبد مدال‌آوری ایران حاضر خواهد شد و در المپیک پاریس نقش‌آفرینی خواهد کرد.

رئیس فدراسیون قایقرانی با بیان اینکه این قایق‌ها برای چهار سال گذشته است، گفت: چهار سال از خرید این قایق‌ها می‌گذرد و مدل‌های جدیدی وارد بازار روز دنیا شده ولی باز هم ما از دنیا عقب هستیم. اگر این قایق‌ها چهار سال پیش رسیده بود، بهتر بود ولی باز هم خدا را شاکریم که در این زمان به دست ما رسیده است.

سهرابیان تصریح کرد: قوانین باید به روز شود. از سال ۸۹ تا ۹۵ حدود شش میلیارد تومان برای ما مالیات در نظر گرفتند و این باعث شد اموال من که از سال ۹۷ وارد فدراسیون شدم، توقیف شود. این قوانین باید در آینده تغییر کند. چرا وقتی دیگران مالیات ندادند باید اموال من توقیف و حساب من مسدود شود؟ چرا کسانی که در زمان خودشان کارشان را انجام ندادند، نباید در این مسئله دخیل باشند؟

منبع مهرنیوز
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.