سخنان زنده یاد اخوان ثالث درباره رودکی در برنامه «ایل بانگ»

0 0

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ در برنامه این هفته مجله موسیقی «ایل بانگ» که ساعات پایانی جمعه ۳ دی از رادیو فرهنگ پخش شد، به مناسبت ۴ دی روز بزرگداشت «رودکی» به پیشواز این روز رفته و با صحبت پیرامون این شاعر او، یاد و نام این شاعر بزرگ پارسی‌گو را زنده نگه داشتند.

در این برنامه قسمتی از صحبت‌های شاعر نامدار زنده‌یاد مهدی اخوان ثالث که به مناسبت روز بزرگداشت «رودکی» در برنامه‌ای در رادیو ایران دهه چهل شمسی ضبط شده بود، پخش شد.

اخوان ثالث در این  برنامه‌ پیرامون اثرپذیری مولانا از رودکی بیان کرد: اینکه گفته می‌شود مولانا به شعر رودکی بسیار توجه کرده است، زیرا در اشعار مولانا این نکته بسیار به چشم می‌خورد و همچنین بعضی از اساتید مانند بدیع‌الزمان فروزانفر و سعید نفیسی نیز به این موضوع اشاره کرده‌اند.

همچنین در بخشی از این برنامه با پخش بخشی از  سخنان زنده یاد اخوان ثالث شعری که هم در کتاب اسرار‌التوحید و هم غزلیات شمس تبریزی آمده است بررسی می شود که بیشتر به اسلوب اشعار رودکی می‌خورد.

صادق چراغی مجری برنامه بیان کرد: طبق تحقیقاتی که پژوهشگران از استخوان‌های رودکی به عمل آوردند به این نتیجه رسیدند که رودکی بالای ۷۰ سال عمر کرد و او کور مادرزاد نبود، بلکه در پایان عمر کور شد و برخی از استخوان‌های بدن او با ضرب چیزی شکسته شدند. طبق این تحقیق، رودکی به مرگ طبیعی وفات نیافت، بلکه دشمنان او تنها به کور کردن رودکی رضایت ندادند و به زادگاه او آمدند و او را کشتند.

همچنین در این برنامه دو کتاب پیرامون رودکی معرفی شد: کتاب «یک بیت پرنیان» که مجموعه مقالات پژوهشگران تاجیک پیرامون رودکی است و دیگری کتاب «یاد یار مهربان» نوشته علی دهباشی معرفی شد.

لازم به ذکر است که آلبوم موسیقی «بخار» به آهنگسازی صادق چراغی و آواز شاه افضل، شاه شادی و وحید تاج نیز در این برنامه معرفی شد.

انتهای پیام//

منبع برنا
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.