مهمترین وجه خراسان بزرگ وجه فقاهتی و علمی است

0 7

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ محمدمهدی اسماعیلی امروز پنج‌شنبه(۲ دی‌ماه) در همایش نکوداشت آیت‌الله شاهرودی در مشهد افزود: خراسان در حوزه علمی و فقهی حوزه پر همتی است، شعرای بزرگ، دانشمندان مهم در عرصه‌های علمی و اهالی فرهنگ و هنر در شاخه‌های مختلف در این جغرافیای مهم درخشیده‌اند.

وی ادامه داد: مهمترین وجه خراسان، همین وجه فقاهتی و علمی است، در دویست سال اخیر که جریان فقاهتی به جریان قالب تبدیل شده و نقطه اوج آن با پیروزی انقلاب اسلامی، فقه سیاسی تشیع حاکمیت سیاسی را به دست گرفته، یکی از مهمترین سطوح شکل‌گیری حاکمیت سیاسی فقهی تشیع حوزه علمیه خراسان و مشهد مقدس است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حضور بزرگان زیادی در این خطه ادامه داد: یکی از این بزرگان که دوران جوانی خودش را در شهر مقدس مشهد به آموختن علم فقه و اصول گذرانده آیت‌الله العظمی شاهرودی است که با عمر طولانی که خداوند به او عطا کرد، خیرات و مبرات زیادی از وجود ایشان ساطع شد، از برکات وجود ایشان است که بعد از 50 سال از رحلتش، چنین همایشی با این عظمت در سه نقطه از کشور عزیزمان در حال برگزاری است.

وی افزود: نقش مهم سیاسی ایشان در فضای سیاسی آن زمان، حمایت از فدائیان اسلام و شخصیت مبارز شهید نواب صفوی و حمایت از مرجعیت امام راحل بعد از وقایع 15خرداد از مهمترین نقاط درخشان در کارنامه سیاسی این فقیه بزرگوار است.

اسماعیلی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی و انقلابی وظیفه خود می‌داند در احیای هویت ایرانی اسلامی، نمادهای مهم این هویت را پاس داشته و به ترویج آنها بپردازد، در برنامه تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که ذیل برنامه تحققی دولت انقلابی و مردمی است جایگاهی مهم برای ترویج اندیشه بزرگان در حوزه‌های مختلف پیش‌بینی شده است.

وی افزود: حمایت جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همه فعالان در حوزه‌های مختلف برای احیای فرهنگ ایرانی و اسلامی از رویکردهای اصلی ما است و در محضر علمای عزیز و بزرگوارانی که این کنگره را برگزار کردند اعلام می‌کنم از وظایف قطعی ما، حضور در کنار این عزیزان است و ما وظیفه تسهیل‌گری و حمایتی خودمان را انشالله منظور نظر خواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به چاپ آثار آیت‌الله شاهرودی گفت: یکی از ویژگی‌های خوب این همایش، چاپ بخش مهمی از آثار آیت‌الله العظمی شاهرودی است.

اسماعیلی در پایان خاطر نشان کرد: دبیرخانه این همایش با یک برنامه‌ریزی درست و محاسبه دقیق فضای مناسبی را برای محققین و ترویج آثار این مرجع والامقام به وجود آورده که جای قدردانی دارد.

انتهای پیام//

منبع برنا
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.