کاهش شدید هدیه‌های کریسمس به علت گرانی و مشکلات زنجیره تامین جهانی

0 0

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شبکه خبری راشاتودی در گزارشی نوشت: اختلالات زنجیره تامین اقتصاد جهانی را در سال جاری میلادی به شدت دچار آسیب کرده است و خریداران هدایای کریسمس با بدشانسی روبرو خواهند شد چرا که محبوب ترین هدایا یا به شدت گران شده اند یا به طور کلی در قفسه ها یافت نمی‌شوند.

به عنوان مثال، در بریتانیا، برخی از کالاهای پرطرفدار به صورت آنلاین با قیمتی بیش از 70 درصد سود به فروش می رسند، در حالی که در فروشگاه های رسمی موجود نیستند.

گجت‌هایی مانند کنسول‌های بازی، آی‌پدها، و لوازم الکترونیکی خانگی کوچک به دلیل کمبود جهانی ریزتراشه‌ها کمیاب هستند و فروشندگان از این کمبود به نفع خود استفاده می‌کنند.

به گفته گاردین، مایکروسافت ایکس باکس سری ایکس که در نوامبر 2020 به بازار عرضه شد، معمولاً حدود 600 دلار به فروش می رسد، اما هفته گذشته تقریباً در اکثر خرده فروشان موجود نبود. با این حال، این کنسول بازی در فروشگاه اینترنتیonbuy.com  موجود بود و به قیمت تقریباً 900 دلار به فروش می رسید.

بر اساس این گزارش، همه گیری کرونا مشکلات زیادی را برای خرده فروشان و خریداران ایجاد کرده و با تعطیلی کارخانه ها، موجب رکود اقتصادی و هم کاهش تولید شده است.

در عین حال، بحران کرونا باعث جهش خریدهای آنلاین شده که تنگناهایی را در بنادر، جایی که کشتی های باری زیادی در انتظار تخلیه کانتینرهای خود با کمک تعداد بسیار کمی از کارگران اسکله هستند، به وجود آورده است.

در حال حاضر کمبود رانندگان کامیون به منظور تحویل آن کالاها پس از تخلیه، و کمبود کارگران انبار برای تخلیه کامیون ها نیز وجود دارد. در نهایت، حتی جعبه های مقوایی برای بسته بندی خود کالا نیز با کمبود مواجه هستند. و این وضعیت پیچیده تقریباً در هر کشوری یکسان است.

در روسیه، ماه گذشته به مردم هشدار داده شد که در هفته‌های آتی، قیمت لوازم خانگی در فروشگاه‌ها ممکن است 13 تا 15 درصد، ابزارهای برقی 11 درصد و لوازم الکترونیکی 9 درصد افزایش یابد.

انتهای پیام/

منبع تسنیم
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.