الزامات حذف ارز 4200 در سال 1401/ دلیری: تورم ناشی از حذف ارز ترجیحی بیش از انتظار دولت خواهد بود

0 0

به گزارش خبرگزاری تسنیم، موضوع ارز 4200تومانی و مسئله تغییر رویکرد دولت در نحوه تخصیص این ارز در لایحه بودجه 1401 مهمترین چالش لایحه بودجه سال آینده است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

در حالی که تیم اقتصادی دولت به‌ویژه سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد به‌همراه برخی کارشناسان بر تغییر نحوه تخصیص ارز 4200تومانی کالاهای اساسی از ابتدای سال آینده تأکید دارند و معتقدند که شیوه فعلی موجب گسترش رانت‌خواری شده است و فواید آن به مردم نمی‌رسد، در مقابل کارشناسان دیگری هستند که این اقدام را موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی و سخت‌تر شدن مشکلات معیشتی مردم ارزیابی می‌کنند.

خبرگزاری تسنیم به‌همراه رادیو گفتگو امروز ساعت 14 و نیم به‌صورت زنده و صوتی و تصویری مناظره‌ای با حضور موافقان و مخالفان این مسئله برگزار کرده است.

محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس عالی امور استراتژیک، امین دلیری معاون سابق وزیر اقتصاد، حسین محمودی اصل کارشناس اقتصادی و علیرضا رحیمی نژاد در این مناظره حضور دارند.

* سود 600 درصدی فروش کالاهای برخوردار از ارز ترجیحی

قدیری ابیانه در خصوص رویکرد بودجه در مورد ارز ترجیحی گفت: بنده موافق این رویکرد هستم و ای کاش از ابتدا چنین ارزی به وجود نمی‌آمد. ارزی که در اختیار دولت است مربوط به تمام مردم است. تصور غلطی شکل گرفته است که ما باید کاری کنیم که اجناس ارزان در اختیار مردم قرار گیرد در حالی که باید تلاش کنیم تا کالا به قیمت در اختیار مردم باشد. اگر کسی بتواند سیستم ارز را دور بزند و کالا با ارز ترجیحی را به قیمت آزاد بفروشد 600 درصد سود خواهد کرد.

وی افزود: وقتی پای چنین سودی در کار باشد امکان نظارت وجود نخواهد داشت و حتی در برخی موارد شاهد بودیم که این افراد ماموران نظارتی را نیز فاسد کردند. ارز ترجیحی جزو ریشه های فساد در اقتصاد کشور است و اگر کسی را نیز بگیریم فرد دیگری جایگزین خواهد شد. در نتیجه باید جلوی آن را بگیریم و این هزینه را باید به گونه دیگری که به نفع مردم باشد هزینه شود.

* تورم ناشی از حذف ارز ترجیحی بیش از انتظار دولت خواهد بود

دلیری در خصوص حذف این ارز گفت: مدت زیادی است که بنده روی ارز تحقیق می‌کنم. شوک های ارزی که از ابتدای انقلاب داشتیم نشان می‌دهد که نرخ تورم و شوک ارزی ارتباط مستقیم دارند. تورم باعث کسری بودجه و افزایش هزینه‌ها خواهد شد که دولت به سراغ راه‌هایی برای جبران آن می‌رود که خود آن مسیرها مانند استفاده از پایه پولی موجب افزایش تورم و نرخ ارز خواهد شد در نتیجه ما نمی‌توانیم در یک نقطه شناور بایستیم و بگوییم نرخ ارز بیش از این نخواهد شد.

وی گفت: این چرخه زمانی متوقف خواهد شد که شما یک اقتصاد درونگرا و سالم داشته باشیم. در کشور ما متغیرهایی وجود دارد که در خارج از کشور تعیین می‌شود در نتیجه ما نمی‌توانیم نرخ آزاد داشته باشیم. با توجه به این دلایل نمی‌توان اقتصاد ایران را با دیگر کشورها اشاره کرد. دولت اعلام کرده است که این حذف می‌تواند تورم ایجاد کند و با توجه به تجربه افزایش قیمت بنزین افزایش تورم بیش از رقم محاسبه شده توسط دولت خواهد بود.

ادامه دارد…

منبع تسنیم
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.