خانه‌های روستایی در برابر سوانح طبیعی ایمن‌سازی می‌شوند

0 1

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امیرحسین گرکانی با اشاره به ضرورت برنامه ریزی استان ها برای کاهش مخاطرات و سوانح طبیعی و ارتقای ایمنی ساخت ساز واحدهای مسکونی گفت:  ایران از نظر مخاطرات و سوانح طبیعی جزو 10 کشور اول دنیاست و از 44 سوانح مهم شناخته شده تاکنون 33 مورد در ایران تجربه شده اند.

وی افزود: بیشترین خسارات ثبت شده در ایران مربوط به سیل، زلزله و طوفان است و تغییرات جدید اقلیمی نیز باعث شده تا خطر خشکسالی حیات روستاهای ایران را تهدید کند. اکنون 45 درصد از پهنه ایران در معرض خشکسالی حاد قرار گرفته که عمده مناطق درگیر با خشکسالی دارای جمعیت روستایی هستند.

به گفته وی در راستای تدوین سند کاهش مخاطرات طبیعی، از این پس تمامی طرح های عمرانی کشور باید پیوست کاهش خطر و سوانح طبیعی داشته باشند. یعنی برنامه های عمرانی باید حتما به مقاومت دربرابر سوانح طبیعی توجه داشته و ضریب ایمنی بالایی در برابر مخاطرات پیرامون داشته باشند.در قالب این سند، تمامی اموال منقول و غیر منقول دستگاه های اجرایی کشور باید بیمه شوند. از سوی دیگر بزودی برنامه ویژه ای برای ورود، حمل، نگهداری و امحای مواد خطرناک از سوی هیأت دولت مورد بررسی قرار می گیرد تا ضریب مقاومت مناطق شهری و روستایی در برابر مخاطرات انسان ساز افزایش یابد.

وی گفت: تاکنون 56 نوع مخاطره انسان ساز در ایران شناسایی شده است که باید برای مقاومت در برابر آنها برنامه ریزی کنیم.

انتهای پیام/

منبع تسنیم
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.