لزوم حفظ زبان های محلی و مادری در “جوانه ها”

0 1

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ برنامه این هفته “جوانه ها” در بخش اصلی به لزوم حفظ زبان های محلی و مادری می پردازد.

کارشناسان معتقدند، از میان رفتن یک زبان و یا یک گویش محلی و یا زبان قومی، به تنهایی رنج آور و تأسف برانگیز است، اما دردناک تر، آن است که از میان رفتن یک زبان یا یک گویش، مساوی است با از میان رفتن تاریخ و فرهنگ شفاهی یک قوم و یک ملت و از میان رفتن داستان‌ها، ضرب‌المثل‌ها و خاطرات آنان، و از این رو توجه به حفظ و احیاء زبان‌ها و گویش‌های محلی، بسیار ضروری و ارزشمند است.

برای حفظ زبانها و گویش‌های وابسته به آن آسان‌ترین و کم هزینه‌ترین راه آن است که خانواده‌ها به هر زبانی که صحبت می‌کنند، آن را به فرزندان منتقل کنند و تصور نکنند که کودک ممکن است لهجه پیدا کند. امروزه اثبات شده افرادی که به دو زبان صحبت می‌کنند به لحاظ رشد شناختی و عقل ادراکی رشد بهتری داشته و در زندگی نیز قدرت تحلیل مسائل در آن‌ها بهتر است.

بخش “ما میتوانیم” برنامه جوانه ها به معرفی مراحل لازم برای تصمیم گیری می پردازد و در بخش معرفی کتاب، «ماجراهای شرلوک هولمز» اثر آرتور کانن دویل معرفی می شود.

سر آرتور کانن دویل (22 مه 1859 – 7 ژوئیه 1930) نویسنده و پزشک انگلیسی بود که شخصیت شرلوک هولمز را در سال 1887 خلق کرد . دویل چهار رمان و بیش از پنجاه و شش داستان کوتاه درباره ی هولمز و دکتر واتسون نوشته شده است. داستان های شرلوک هولمز عموما نقاط عطفی در زمینه داستان های جنایی محسوب می شوند. شرلوک هولمز احتمالا مشهورترین کارآگاه داستانی تمام دوران است. ماجراهای شرلوک هولمز و واتسون امروز به همان سرگرم کننده و جذاب است که در اواخر قرن گذشته برای خوانندگان بود.

کتاب حاضر شامل هفت داستان کوتاه از بیش از 56 داستان کوتاه درباره ی ماجراهای شرلوک هولمز است. این داستان ها عبارتند از: «ماجرای عینک دور طلایی»، «ماجرای مدرسه پرایوری»، «ماجراهای چارلز آگوستوس میلورتون»، «ماجرای پیتر سیاه»، «ماجرای سه چهارم گمشده»، «ماجرای کاخ آبی گرنج» و «ماجرای دومین لکه».

در این داستان ها هم شرلوک هولمز و دستیار وی دکتر واتسون با انواع خیانت ، قتل و جنایات ابتکار آمیز دست و پنجه نرم می کنند. اما هیچ موردی برای قدرت منحصر به فرد این کارآگاه جاودانه و دستیارش بیش از حد چالش برانگیز نیست.

در بخشی دیگر، بازی بومی محلی یکی از بازی های استان سیستان و بلوچستان  معرفی می شود.

گردشگری عنوان دیگری از بخش های این برنامه است که از طریق امواج رادیویی شنوندگان را به بندر انزلی  می‌برد.

برنامه “جوانه ها” برنامه ای با همراهی نوجوانان در تولید بخش های مختلف است که  تهیه کنندگی و مشاور محتوایی آن را مریم قاسمی  برعهده دارد این بزنامه ساعت ۱۸:۳۰ پنجشنبه ها به مدت ۳۰ دقیقه روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

انتهای پیام/

منبع برنا
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.