تلاش مجدد شهرداری برای تخلیه ساختمان موزه فلسطین/ آیا تنها مرکز هنرهای مقاومت فلسطین تعطیل می‌شود؟

0 1

به گزارش خبرنگار تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم، در کوچه پس کوچه‌ها و خیابان‌های تهران موزه‌های مختلفی هست که شاید وجود چنین موزه‌هایی به گوش ساکنان این شهر هم نرسیده باشد اما جایی است برای ثبت و ضبط آثار و خاطرات و محلی امن برای حفاظت از میراث معنوی و مادی یک کشور؛ از موزه شهدا در خیابان طالقانی گرفته تا موزه هنرهای معاصر، موزه سینما، موزه موسیقی و همچنین موزه فلسطین.

کشور فلسطین , شهرداری تهران ,

در نزدیکی‌ خیابان فلسطین و در خیابان مظفر، عمارتی بزرگ قرار دارد که آثار تجسمی مربوط به هنرمندان درباره مقاومت و آرمان فلسطین را در خود جای داده است.

این ساختمان در سال 84 از سوی شهرداری تهران برای احداث موزه فلسطین به فرهنگستان هنر واگذار و بعد از مرمت، در سال 85 آماده بهره‌برداری شد. علاوه بر آثار هنرمندان ایرانی، برخی از آثار نقاشان و هنرمندان نسل اول رانده شده از اراضی فلسطین نیز با جستجو در انجمن‌های هنری فلسطینیان ساکن اردن، کویت، لبنان و سوریه تهیه و خریداری و در این مکان حفظ می‌شود.

کشور فلسطین , شهرداری تهران ,

بعد از گذشت 15 سال از کار این موزه، مدتی است حرف و حدیث هایی درباره تغییر کاربری آن شنیده می‌شود. سال گذشته خبری منتشر شد که شهرداری تهران درصدد تصاحب ملک موزه‌ هنرهای فلسطین است؛ بعد از این اقدام شهرداری، انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح طی نامه به شهرداری تهران خواستار واگذاری این ظرفیت مهم به این انجمن شد.

کشور فلسطین , شهرداری تهران ,

از آنجا که این ملک 90 ساله و قدیمی از لحاظ موقعیت  و معماری حائز اهمیت است، در هر دوره، شهرداری درصدد تصاحب این ملک بوده ولی با مقاومت فرهنگستان هنر روبه‌رو می‌شد؛ با گذشت بیش از یک سال از انتشار خبری مبنی بر تخلیه موزه هنرهای فلسطین، اکنون شهرداری منطقه 6 در مکاتبه با دادستانی حکم تخلیه این مکان را دریافت کرده و با نامه‌نگاری به کلانتری 107 فلسطین درخواست کرده تا تنها مکان نشر آثار هنری و فرهنگی مسئله فلسطین تخلیه شود.

کشور فلسطین , شهرداری تهران ,

در شرایطی که برخی کشورهای عربی روند سازش با رژیم صهیونیستی را در پیش گرفته‌اند و شناخت بسیاری از مردم ما از فلسطین بیشتر نظامی و سیاسی است و کمتر به فرهنگ و هنر مقاومت توجه می‌شود، از بین بردن تنها موزه متعلق به انتفاضه قدس آنهم در شرایطی که مسئله فلسطین در اذهان جهان اسلام در حال کم‌رنگ شدن است، جای سوال دارد و برای کشوری که بعنوان ام القرای جهان اسلام همواره حامی گروه‌های فلسطینی بوده و دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه در تهران قرار دارد، اهمیت وجود چنین موزه‌ای و حمایت از آن باید در دستور کار شهرداری باشد نه آنکه با تخلیه این موزه، تنها مرکز تخصصی نگه‌داری آثار فرهنگی و هنری فلسطین را از بین ببرد.

انتهای پیام/

منبع تسنیم
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.