تجدید چاپ کتاب درآمدی بر اسناد شرعی دوره قاجار

0 1

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ کتاب درآمدی بر اسناد شرعی دوره قاجار تألیف امید رضایی که در سال 1390 برای اولین بار منتشر شده بود، اخیرا به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به بهای 67 هزار تومان به چاپ دوم رسید.

نویسنده در این کتاب، به معرفی اجمالی بخشی از اسناد شرعی فارسی ایران در دوره قاجاریه پرداخته است.

شایان ذکر است ساختار اسناد شرعی معرفی شده در کتاب با استفاده از منابع فقهی شیعه اثنی عشری شرح داده شده است. این اسناد شامل نکاح‌نامه‌ها؛ طلاق‌نامه‌ها؛ مبایعه‌نامه؛ مراهنه‌نامه‌ها؛ اجاره‌نامه‌ها؛ ذم‌نامه‌ها؛ وکالت‌نامه‌ها؛ حبس‌نامه‌ها؛ وقف‌نامه‌ها؛ هبه‌نامه‌ها؛ نذرنامه‌ها؛ مصالحه‌نامه‌ها؛ وصیت‌نامه‌ها؛ اقرارنامه‌ها؛ شهادت‌نامه‌ها؛ اظهارنامه‌ها و شرکت‌نامه‌ها است.

رضایی در مقدمه چاپ دوم این اثر آورده است: اثر حاضر دست افزار و راهنمایی آموزشی است، برای علاقه مندانی که اسناد را به عنوان یک منبع دست اول تحقیقات تاریخی می شناسند.

در موضوع سندشناسی فارسی چند جلد کتاب و تعدادی مقاله منتشر شده است، اما در زمینه کتب آموزشی که این کتاب هم داعیه دار چنین موضوعی است لازم است حداقل 10 عنوان کتاب نگاشته شود. ضرورت تدوین چنین کتابی پس از چند سال فعالیت مستمر در حوزه اسناد شرعی و قباله ها احساس شد.

کتاب حاضر یک تجربه کاملا شخصی است و مسلما کسانی که دستی در تدریس و تدوین کتب آموزشی دارند برای بهتر شدن آن پیشنهادهایی دارند، اما از آنجا که اثر حاضر به همین صورتی که در دست شماست توسط جمعی از اساتید داخلی و خارجی و دانشجویان خارجی تا حدی مورد عنایت قرار گرفته است لازم ندیدم به جز افزودن چند تصویر و برطرف کردن سهوالقلم ها و بازنگری نمایه آن را مورد دخل و تصرف و تجدید نظر جدی قرار دهم.

منبع برنا
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.