تاکید بر حمایت از برنامه‌های آیینی دانشجویان/ معرفی آثار برگزیده یک جشنواره دانشجویی

0 2

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، آیین اختتامیه هشتمین سوگواره دانشجویی ملی شعر 72 خط اشک همزمان با شب شهادت حضرت فاطمه معصومه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

 حجت الاسلام فرهادزاده، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در سخنانی در این مراسم اظهار داشت: 600 اثر آیینی به دبیرخانه این سوگواره ارسال شده است که پس از بررسی کمیته داوران 7 اثر را به عنوان آثار منتخب برگزیدند که مورد تجلیل قرار می گیرند. هم چنین 6 کانون ادبی نیز به عنوان کانون برتر تقدیر خواهند شد.

وی گفت: به مناسبت سالروز شهادت شهید فخری زاده مراسم بزرگداشتی نیز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها , دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران ,

حجت الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها شامگاه طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: رهبر انقلاب زیرساخت تمدن را فرهنگ دانستند و ما آنچه در مجموعه محتواهای حوزه فرهنگ می‌شناسیم، شعر یکی از دیرینه ترین و موثرترین هاست.

وی افزود: شعر، امامی در جامعه است و اگر در مسیر دین باشد امامت دین و اگر در مسیر کفر باشد امامت کفر است و نباید کلامی عادی تلقی شود. به برکت انقلاب اسلامی حیات مجدد جریان شعری را شاهد هستیم.

رستمی افزود: خیلی ها دنبال شعر غیرایدئولوژیک هستند ولی انواع ادبیات حتی در مدعیان ایدئولوژی زدایی از هنر، مشحون از مضامین فکری و معرفتی است و ادعای ایدئولوژی زدایی از هنر برای خلع سلاح رقیب است.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها , دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران ,

عباس شیروژن، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم گفت: با برگزاری چنین آیین‌هایی می‌توان استعداد‌های دانشجویی را شناسایی کرد و به رشد و تقویت این استعداد‌ها پرداخت.

وی با بیان اینکه دانشگاهیان همواره ارادت خود را به اشکال مختلف به اهل بیت (ص) نشان می‌دهند، گفت: هیئت‌های مذهبی دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی بخش عمده‌ای از فعالیت‌های مذهبی را به خصوص در ایام محرم، فاطمیه و ماه مبارک رمضان برگزار می‌کنند لذا ضرورت دارد از این جنس فعالیت‌ها حمایت کنیم.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت بهداشت بر ضرورت شناسایی استعداد‌های هنری و ادبی بین دانشجویان تاکید کرد.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها , دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران ,

ناصر پروانی، دبیر هشتمین سوگواره شعر 72 خط اشک گفت:600 اثر از سطح دانشگاه‌های کشور به دبیرخانه این سوگواره ارسال شد که بخشی از این اشعار در قالب شعر نیمایی و بخشی در قالب شعر کلاسیک بودند. 55 درصد آثار ارسال شده از سوی دانشجویان پسر و 45 درصد آثار نیز توسط دانشجویان دختر سروده شده است.

وی گفت: برخلاف دوره‌های گذشته در این جشنواره از دانشجویان برگزیده در جشنواره سیمرغ به عنوان داور استفاده شده است.

رونمایی از کتاب مطالبه گری پیشرو و شعرخانی برخی از شاعران آیینی از دیگر برنامه های این سوگواره بود.

انتهای پیام/

منبع تسنیم
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.