«هفت کوچه» به سالمندان در خانواده توجه می کند

0 0

به گزارش برنا؛ وجود سالمندان مایه برکت جامعه است و در برنامه امروز “هفت کوچه” به بررسی فرهنگ مردم درباره سالمندان در خانواده اشاره می شود .

سید هادی موسوی نژاد تهیه کننده این برنامه می گوید :سالمندان کتاب های زنده فرهنگ مردم هستند که باید در خانواده های ایرانی از این فرهنگ غنی استفاده شود، در فرهنگ مردم ایران از دیرباز برخورد با کهن سالان بر اصل تکریم و پاسداشت مقام ایشان، تاکید فراوان شده است  در این برنامه ضمن بررسی جایگاه سالمندان در فرهنگ مردم  به مصادیق ادبی این توجه به سالمند می پردازیم .

وی ادامه داد:فرهنگ ملی هر جامعه ای ، بازتابی از شیوه تفکر آن قوم وفرهنگ است که درزبان آنها متجلی می شود ودررفتار گروهی آن فرهنگ ظهور و بروزمی یابد ودرصورت استمرار نهادینه می شود . برای مثال نوع نگاه به سالمندان درجامعه بزرگ ایران بر مبنای فرهنگ کهن ایرانی واسلامی از احترام به ریش سفیدان ، بزرگان وافراد سالمند ریشه می گیرد. احترام به بزرگترها وبویژه سالمندان ارزشی است که تا این اواخر دررگ وریشه همه ما وجود داشته است ولی متأسفانه چندی است که بدلیل تغییرات شگرف وبرق آسای جهانی ، درنسلهای جدید ما رو به افول گذاشته که در این برنامه با یاداوری آن تلاش داریم این مهم  توسط متولیان وسیاست گذاران فرهنگـی ورسانـه ای مجددا”احیا واشاعه یابد .

این تهیه کننده توضیح داد :در این برنامه  بر گزیده ای از ضرب المثلهای موجود در فرهنگ عامه کشورمان که با محوریت پاسداشت وبزرگداشت مقام عالی پدر ، مادر و اصولا”بزرگان و سالمندان است مروری خواهیم داشت.

علاقه مندان می توانند هفت کوچه را ساعت ۱۶:۰۰ به تهیه کنندگی سیدهادی موسوی نژاد از گروه جامعه رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز و موج ای ام ردیف۵۸۵ کیلوهرتز بشنوند.

منبع برنا
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.