حضانت دار اجازه خارج کردن کودک از منطقه زندگی اش را ندارد

0 0

به گزارش برنا؛ فدایی کارشناس حقوقی برنامه «سلام تهران»، سوالات مخاطبان درباره مسئله حضانت را پاسخ داد و گفت: طبق قانون، بعد از فوت پدر یا مادر، شخصی که از نزدیکان کودک است حضانت او را برعهده دارد. اما بعد از فوت پدر، حضانت بر عهده مادر است مگر اینکه به تقاضای ولی قهری، دادگاه صلاحیت مادر را بررسی کند و در صورت نداشتن شرایط او برای نگهداری از فرزند، حضانت به پدربزرگ یا شخص دیگری داده شود.

وی با بیان اینکه تا سن ۷ سالگی، حضانت کودک برعهده مادرش است، اظهار داشت: بعد از این سن، دادگاه با در نظر گرفتن مصلحت کودک، مشخص می کند که پدر یا مادر، صلاحیت نگهداری از او را دارند. 

این کارشناس اظهار کرد: هیچ یک از طرفین اجازه سرکشی از قانون را ندارند، شخصی که حضانت فرزندش را برعهده دارد، اجازه خارج کردن او حتی از منطقه را ندارد و اگر می خواهد این کار را انجام دهد، می بایست به دادگاه مراجعه کند‌. یادمان باشد که حضانت دار نمی تواند مانع ملاقات طرف مقابل با فرزندشان شود.

وی ادامه داد: اگر یک مادر حضانت کودک را برعهده گرفت، می تواند برای امور مالی او و دریافت نفقه دادخواست ارائه دهد.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا پنج‌شنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و… با اجرای مصطفی امامی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

منبع برنا
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.