اطلاعیه وزارت اقتصاد: از ابتدای مهر هیچ اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده است

0 0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وزارت امور اقتصادی و دارایی در واکنش به طرح برخی مباحث در فضای عمومی مبنی بر “اثر انتشار مبلغ قابل توجهی اوراق مالی اسلامی بر شاخص بازار سهام” با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: آخرین عرضه اوراق دولت سی ام شهریور 1400 برگزار و از ابتدای مهرماه سال جاری اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده است.

بنا بر اطلاعیه منتشره از سوی وزارت اقتصاد، در هفت ماهه سالجاری در ازای دریافت مبلغ 481ر441 میلیارد ریال بابت فروش شش ماهه اول سالجاری اوراق مالی اسلامی، مبلغ 798ر468 میلیارد ریال برای تسویه اصل و سود اوراق مذکور از سوی خزانه‌داری کل کشور پرداخت شده است.

بنا بر این اطلاعیه، در مجموع مبلغ 317ر27 میلیارد ریال مازاد بر دریافتی برای تسویه اصل و سود اوراق پرداخت شده است.

متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

1- ظرفیت پیش‌بینی شده در بندهای ذیل تبصره (5) قانون بودجه سال 1400 کل کشور برای تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق مالی اسلامی مبلغ 000ر325ر1 میلیارد ریال است که از رقم مذکور تا پایان شهریور ماه جمعاً مبلغ 000ر265ر1 میلیارد ریال منتشر گردیده است.

2- از ابتدای مهرماه سال جاری اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده و حجم عمده‌ای از مبالغ مربوط به معاملات اوراق مالی اسلامی در بازار سرمایه در راستای عملیات بازار باز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (در قالب معاملات ریپو و ریپو معکوس) به منظور کنترل نرخ سود بازار بین بانکی می‌باشد و اساساً ارتباطی به فروش و عرضه اولیه اوراق از سوی دولت به منظور جبران کسری بودجه در بازار سرمایه ندارد. تاکید می‌نماید موضوع مذکور مربوط به فعل و انفعالات ذیل عملیات بازار باز بانک مرکزی با استفاده از اوراق دولتی در بازار ثانویه بوده و فاقد ظرفیت تامین مالی دولت برای جبران ناترازی بودجه است.

3- اسناد خزانه اسلامی منتشره، بر مبنای واگذاری تدریجی تاز سوی دستگاه‌های اجرایی بدهکار و از طریق دارندگان آن امکان معامله در بازار ثانویه را پیدا می‌کنند و اساساً انتشار اسناد مذکور به منزله جمع‌آوری نقدینگی برای دولت معادل رقم منتشره نیست.

4- در طی شش ماهه اول سالجاری مبلغ 419ر385 میلیارد ریال برای بازپرداخت اصل و سود اوراق مالی اسلامی به دارندگان اوراق یاد شده پرداخت شده است که مقایسه آن با مبلغ دریافتی از محل اوراق نقدی منتشره به مبلغ 481ر441 میلیارد ریال نشان دهنده این است که خالص دریافتی دولت از محل انتشار اوراق مالی اسلامی در شش ماه اول مبلغ ناچیز 062ر56 میلیارد ریال است.

شایان ذکر است در مهرماه سالجاری، مبلغ 379ر83 میلیارد ریال صرف تسویه اصل و سود اوراق مالی اسلامی شده است که با احتساب آن، در مجموع مبلغ 317ر27 میلیارد ریال مازاد پرداختی دولت نسبت به دریافتی از محل فروش اوراق مالی اسلامی خواهد بود، لذا تراز عملیات هفت ماهه ابتدای سالجاری بابت دریافت وجوه نقد از محل انتشار اوراق مالی اسلامی و پرداخت وجوه برای تسویه اصل و سود اوراق مذکور، منفی است.

انتهای پیام/

منبع تسنیم
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.