خبر خوش برای اقتصاد| صادرات نفت ماهانه رو به افزایش/ دسترسی دولت به درآمدهای ارزی بیشتر شد

0 0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امروز یکی از مهمترین مسائل و چالشهای دولت سیزدهم بحث کسری بودجه حدود 350 هزار میلیارد تومانی است که از عملکرد دولت قبل به ارث رسیده است و اقداماتی هم که دولت دوازدهم تا مردادماه 1400 داشته، موجب شده سقف استقراض و انتشار اوراق هم برای تامین کسری بودجه پر شود و دولت سیزدهم نتواند از این دو ابزار برای تامین بودجه استفاده کند.

بر همین اساس، مسئولان دولت سیزدهم هم اعلام کردند که طی دو سه ماه اخیر بودجه دولت بدون استقراض و خلق پول و حتی بدون انتشار اوراق تامین شده است.

سوالی که طی این مدت در اذهان بسیاری از کارشناسان مطرح بوده اینکه، اگر دولت اوراق منتشر نکرده و استقراض هم نکرده، پس بودجه های جاری و عمرانی دو سه ماه اخیر را از کجا تامین کرده است.

خبرهای دریافتی از دولت حاکی است، ضمن مدیریت بخشی از مصارف و هزینه های دولت، اقدامات مهم و جدیدی برای افزایش صادرات نفت و فرآورده بدون توجه به فرایند مذاکرات سیاسی انجام شده که موجب افزایش ماهانه صادرات نفت ایران طی سه ماه گذشته شده است. همچنین دسترسی ایران به منابع ارزی هم افزیش داشته است که در نهایت منجر به این شد، دولت بدون استقراض بودجه خود را تامین کند.

نکته مهم اینکه، دولت سیزدهم بر خلاف رویه دولت قبل که هشت سال اداره امور کشور را به مذاکرات سیاسی با چند کشور اروپایی منوط و مشروط کرده بود، در حال حل برخی مشکلات اساسی در حوزه اقتصاد بدون وابسته کردن آنها به مسائل سیاسی و خارجی است که نمونه بارز آن در قضیه افزایش واردات واکسن رخ داد و در حالی که دولت قبل واردات واکسن را به پذیرش FATF منوط کرده بود، این دولت بدون پذیرش این مساله مشکل واردات واکسن را حل کرد.

انتهای پیام/

منبع تسنیم
از طريق اخبارهاب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.