روش های دریافت نام بانک از روی شماره کارت

0 0

زمان مطالعه: 4 دقیقهدریافت نام بانک از روی شماره کارت چندین روش مختلف دارد. همانطور که می‌دانید کارت هر بانک، با شماره مختص به همان بانک شروع می‌شود و هرکدام دارای پیش‌شماره‌های بانکی جداگانه هستند. اما چگونه از روی این پیش‌شماره‌ها، نام بانک را پیدا کنیم؟
 
 

دریافت نام بانک از روی شماره کارت چندین روش مختلف دارد. همانطور که می‌دانید کارت هر بانک، با شماره مختص به همان بانک شروع می‌شود و هرکدام دارای پیش‌شماره‌های بانکی جداگانه هستند. اما چگونه از روی این پیش‌شماره‌ها، نام بانک را پیدا کنیم؟
تمام کارت‌های بانکی دارای شماره شناسایی 16 رقمی هستند که برای هر کارت متفاوت است. اما کارت‌های هر بانک، با پیش‌شماره‌های مخصوص خود شروع می‌شوند. این پیش‌شماره برای کارت‌های بانکی شتاب، 6 رقم است و رقم‌های بعدی براساس نوع حساب، به‌صورت خودکار به کارت اختصاص داده می‌شود؛ به همین خاطر نیز یافتن نام بانک از روی شماره کارت، با بررسی این پیش‌شماره‌ها امکان‌پذیر است.
روش های دریافت نام بانک از روی شماره کارت؛ چگونه شماره بانک کارت خود را پیدا کنیم؟
برخلاف روش‌های دریافت شماره حساب از روی شماره کارت، برای پیدا کردن نام بانک از روی شماره کارت، چندین روش ساده وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. روش اول، پیدا کردن نام بانک، از روی پیش‌شماره است. با در اختیار داشتن پیش‌شماره‌های هر بانک، می‌توانید 6 رقم اول کارت را در کنار این پیش‌شماره‌ها قرار دهید و نام بانک را از روی آن‌ها پیدا کنید.
همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌های پرداخت و کارت‌به‌کارت نیز استفاده کنید. این برنامه‌ها هنگام انتقال وجه از یک کارت به کارت دیگر، نام بانک صادر کننده کارت مقصد را به‌شما نشان می‌دهند، بدون این نیازی باشد مبلغی را انتقال دهید. روش آخر نیز استفاده از درگاه‌های پرداخت آنلاین است.
در درگاه‌های پرداخت شبکه بانکی، زمانی که می‌خواهید با یک کارت خرید اینترنتی انجام دهید، پس از وارد کردن چند رقم اول کارت می‌توانید لوگو بانک صادر کننده را در کنار شماره کارت مشاهده کنید. پس از استعلام نام بانک نیز به‌راحتی می‌توانید خرید را لغو کنید.
1. تشخیص نوع بانک از روی شماره کارت با پیش‌شماره
همانطور که گفتیم، هر بانک دارای پیش‌شماره مخصوص خود برای کارت‌های بانکی شتابی است. این پیش‌شماره‌ها کارت‌های هر بانک را از بانک دیگری متمایز می‌کنند تا سیستم پرداخت و انتقال وجه شتاب بتواند با شناسایی این پیش‌شماره‌ها، با سرعت بیشتری بانک صادر کننده را شناسایی و وجه را انتقال دهد. با درنظر گرفتن این پیش‌شماره‌ها، می‌توانید به‌راحتی نام بانک را از روی شماره کارت پیدا کنید. البته این کار نیاز به صبر و حوصله دارد. اگر وقت انجام این کار را ندارید بهتر است از سایر روش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره کردیم، استفاده کنید. در جدول زیر می‌توانید پیش‌شماره کارت‌های هر بانک را مشاهده کنید:

 
 
 
 
 
می‌توانید با استفاده از جدول بالا، 6 رقم اول کارت را پیدا و بانک مربوط به آن کارت را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که برخی بانک‌ها مانند پاسارگاد یا کارآفرین، دارای 2 پیش‌شماره منحصر به‌فرد هستند.
2. استعلام نام بانک از شماره کارت با اپلیکیشن‌های پرداخت
روش بعدی برای دریافت نام بانک از روی شماره کارت، استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت است. این اپلیکیشن‌ها نیز به‌عنوان بخشی از فرایند انتقال وجه، علاوه بر نمایش نام صاحب کارت، نام بانک صادر کننده را به کاربران نشان می‌دهند تا مبلغ به‌صورت اشتباهی به حساب دیگری واریز نشود. در این روش کافی است مراحل کارت به کارت وجه را در اپلیکیشن طی کنید اما لزومی ندارد حتما مبلغی واریز کنید. پس از وارد کردن شماره کارت مدنظر، برنامه به‌صورت خودکار نام بانک را برایتان نشان می‌دهد.

البته نحوه نمایش نام بانک در هر برنامه متفاوت است. در بیشتر اپلیکیشن‌ها مثل آپ تنها با وارد کردن چند رقم اول می‌توانید بانک را مشاهده کنید اما در همراه کارت باید کل شماره کارت را وارد کنید. پس از این که از نام بانک مطلع شدید، می‌توانید دکمه بازگشت یا لغو عملیات را انتخاب کنید.
3. استعلام نام بانک از شماره کارت از طریق درگاه‌های پرداخت آنلاین
روش دیگری که می‌توانید برای استعلام نام بانک از روی شماره کارت استفاده کنید، استفاده از درگاه‌های پرداخت آنلاین است. در این درگاه‌ها با وارد کردن چند شماره اول کارت بانکی، می‌توانید لوگو بانک را مشاهده کنید. در اینجا نیز لازم نیست حتما مبلغی جابه‌جا کنید و فقط وارد کردن چند رقم اول کافی است. البته باید با لوگو بانک‌ها نیز آشنا باشید!
برای دسترسی به درگاه‌های آنلاین نیز می‌توانید از پرتال پرداخت قبض بانک‌ها یا فروشگاه‌های اینترنتی معتبر نیز استفاده کنید. در صفحه پرداخت و در کادر مربوط به کارت بانکی، شماره کارتی که می‌خواهید بانک صادر کننده آن را استعلام کنید را وارد کنید. پس از وارد کردن چند رقم اول، درست در کنار این کادر می‌توانید لوگو بانک صادر کننده را مشاهده کنید. در برخی درگاه‌ها علاوه بر لوگو، نام بانک نیز نشان داده می‌شود. پس از اطلاع از نام بانک نیز می‌توانید خرید خود را لغو کنید.
4. مراجعه به عابر بانک
روش آخر برای کسانی مناسب است که به هیچکدام از روش‌های بالا دسترسی ندارند. درست مانند زمانی که می‌خواهید شماره شبا حساب خود را پیدا کنید، می‌توانید برای پیدا کردن نام بانک یک کارت نیز به عابر بانک مراجعه کنید. برای انجام این کار کافی است پس از این که کارت خود را وارد دستگاه می‌کنید، رمز کارت را وارد و پس از وارد شدن به منو اصلی، گزینه انتقال وجه کارت به کارت را انتخاب کنید.
در این روش نیز حتما لازم نیست مبلغی را از کارت خودتان به کارت دیگری انتقال دهید. کافی است شماره کارت مقصد را وارد کنید تا عابر بانک در صفحه تایید انتقال وجه، نام بانک صادر کننده را به‌شما نشان دهد. سپس می‌توانید انتقال وجه را لغو و کارت خود را دریافت کنید. البته در برخی عابر بانک‌ها نیز پس از وارد کردن شماره کارت می‌توانید نام بانک را هم ببینید و نیازی به وارد کردن مبلغ و رسیدن به صفحه تایید انتقال پول نیست.
سخن پایانی
دریافت نام بانک از روی شماره کارت کار چندان مشکلی نیست. همانطور که در این مطلب نیز مطالعه کردید، چندین روش مختلف وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید این کار را انجام دهید. روش های دیگری نیز در وبسایت پلازا معرفی شده که میتوانید از آن مطالب نیز دیدن نمایید.

منبع مدیاتی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.